Somogy gasztronómiája, Kaposvár
Gasztronómiai
Somogy és a környező terület ezen területen elsősorban vizekben gazdag, így számos halételt készítettek. Ritkább elkészítési módok a nyárson és az agyagban való sütés. Régebben állattenyésztésről is híres volt.A hetente dagasztott kenyér mellett mindig készült lángos, langalli és cipó formájú kisebb méretű pompos.
A kelesztett tészták is gyakoriak voltak a heti étrendben és az ünnepnapokon is. Lakodalom, keresztelő és halotti tor jellegzetes étele volt a kukoris, fonott perec, amelyet általában 2 ágból fontak. A mákos, diós töltött kalács itteni elnevezése haltészta, patkó, hosszútészta. Nevét a tészta keresztmetszetéről kapta.
A megye északi részén ismert a főtt-sült perec. Hagyományos lakodalmi és vendégváró sütemény volt, de készítése rendkívül bonyolult és időigényes.
Az öntött sült tészták lisztből, tejjel vagy aludttejjel készültek jól kizsírozott tepsibe öntve. Elnevezése prósza. Tetejére lekvárt szórtak kis csomókban, melyet macskatiprásnak neveztek.
A pépes ételek főzéséhez különböző durvább, kásásabb lisztet használtak fel. Ilyen a gánica, kukoricagánica, amelyet tejben megfőztek. Tejjel vagy hagymás zsírba szaggatva fogyasztották. A dödölle is számos alapanyagból készülhet. Az alapanyagot búzaliszttel együtt újra megfőzték. Majd hagymás zsírra aprítva, kiszaggatva átsütötték.
A leveseken belül fontos szerepe volt az aszalék leveseknek, a tészta- és tejleveseknek. Levest is főztek gabona alapanyagokból, így a kevésbé ismert hajdinából is. Barna szemű, inkább háromszög alakú magja ásványi anyagokban gazdag. Hajdinából készülhet kása, gombócleves és hajdinarétes is.
Szerették a főzelékféléket is. A bab itteni elnevezése borsó. Ebből főzték a borsólevest és a törött borsót.
Somogyban régebben jelentős pásztorélet volt. Az állatokon belül legnagyobb számban juhokra vigyáztak, s ezt követte a disznó, a marha és a borjú. E két utóbbi csak nagyobb ünnepeken került az asztalra.
Vasárnapokra inkább baromfit vágtak. A juhászok egyszerű ételeket főztek. Élelmüket a gulásládába /gulyásládába/ tartották, amelyet „estelente hazahajtottak élelemért”. Ebbe tartották a zsírt, a lisztet, a tésztát, valamint a gyűjtögetéssel szerzett gombát, vadkörtét és vadgalambot.
Receptek:
Tormás leves
Hozzávalók: 1 egész torma, 1 disznónyelv /kb. 15 dkg 4 főre/, 2 kanál zsír, 3 kanál liszt, kevés pirospaprika, 1 fej vöröshagyma, kevés ecet, só.
Elkészítése: A frissen lereszelt tormát zsíron kissé megpirított liszthez keverjük, kissé átforrósítjuk néhány percig. Beletesszük az apróra vágott vöröshagymát és a pirospaprikát. Felengedjük vízzel, majd beleszórjuk az apróra felszeletelt nyelvet. Ha a nyelv megpuhult, ecettel és sóval ízesítjük.
Tungeri (német étel)
Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 2 kanálzsír, 1 csipetnyi pirospaprika, fejenként 1 szelet füstölt sonka, 1 kanál liszt, kevés tejföl. A körethez fél kg burgonya.
Elkészítése: A hagymát lereszeljük, kevés zsiradékban megpirítjuk, megszórjuk kevés pirospaprikával, felöntjük vízzel. Megfőzzük benne a vékony szeletekre vágott füstölt szalonnát. Sűrítése habarással történik: 1 kanál lisztet kevés tejföllel elkeverünk, majd a sonkaléhez öntjük. Körete lehet főtt vagy sült krumpli.
Hajdinarétes
Hozzávalók: 1 réteslap, 30 dkg hajdina, negyed liter tej, olaj, só.
Elkészítése: Először megfőzzük a hajdinát kásának tejben, cukorral és kevés sóval ízesítve. Esetleg tehetünk bele vaníliás cukrot is. Megvárjuk, míg a kása kihűl.
A réteslapot kicsomagoljuk, olajjal jól megöntözzük. Erre egyenletesen szórjuk rá a kihűlt hajdinakását. Feltekerjük, tetejét újra meglocsoljuk olajjal. Szép pirosra sütjük.
A hajdina Bioboltokból, Herbáriából beszerezhető.
Kukoricadödölle
Hozzávalók: 8-10 burgonya, 1 liter kukoricaliszt, nagyobb tojásnyi zsír, 1 vöröshagyma, 1 bögre tejföl.
Elkészítése: A burgonyát apróra vágva puhára főzzük. Alaposan összetörjük, majd hozzáadjuk a kukoricalisztet, és bedagasztjuk. A tűzhely szélére húzva, hagyjuk puhulni, pöfögni. Zsíros kanállal egy zsírozott lábasba szaggatjuk. Az apróra vágott hagymát zsíron megpirítjuk. Tálaláskor megszórjuk a pirított hagymával. Ízesíthető tejföllel, de fogyasztható tejföl nélkül.
Forrás: Dr. Pethő Mária, Knézy Judit
Frissítve: 2010-12-13 15:19:30
Elérhetőségek
Cím: Kaposvár,Látnivalók a környéken
Rippl-Rónai Múzeum
- Kaposvár
A múzeum épülete az egykori Vármegyeháza, amely 1828-1832 között épült klasszicista stílusban.
Nagyboldogasszony Székesegyház
- Kaposvár
Vasúti Emlékmúzeum
- Kaposvár
Az állandó kiállítás bemutatja a magyar vasút mozdonyait, motorvonatait és motorkocsijait, mely által figyelemmel kísérhető ezek fejlődése. A mozdonyfotók mellett helyet kapott egy működő terepasztal...
Somogy gasztronómiája
- Kaposvár
Somogy és a környező terület ezen területen elsősorban vizekben gazdag, így számos halételt készítettek. Ritkább elkészítési módok a nyárson és az agyagban való sütés. Régebben állattenyésztésről is...
Kaposvári Roxínház Egyesület
- Kaposvár
K-Központ
- Kaposvár
Kaposvár - Szivárvány Kultúrpalota
- Kaposvár
Spirit Színház
- Kaposvár
Programok a környéken
A SÖTÉTBEN LÁTÓ TÜNDÉR
- Kaposvár
- 2024.Oct.15-án Csiky Gergely Színház
A SÖTÉTBEN LÁTÓ TÜNDÉR
- Kaposvár
- 2024.Oct.16-án Csiky Gergely Színház
A SÖTÉTBEN LÁTÓ TÜNDÉR
- Kaposvár
- 2024.Oct.17-án Csiky Gergely Színház
A SÖTÉTBEN LÁTÓ TÜNDÉR
- Kaposvár
- 2024.Oct.18-án Csiky Gergely Színház
Lovász Márta Divattervező 25 éves Jubileumi Divatbemutatója Sztárvendég Janza Kata
- Kaposvár
- 2024.Nov.10-án Hotel Dorottya Bálterem
A bemutatón a 2024-es év női-férfi, városi és alkalmi-örömanya kollekciói, valamint a 2025-ös év tavaszi-nyári, alkalmi-örömanya kollekciói vonulnak fel.
TVRTKO a Föld körül - Vujity Tvrtko előadása Kaposváron
- Kaposvár
- 2024.Oct.25-án Szivárvány Kultúrpalota
ÚJÉVI NYITÁNY 2025.
- Kaposvár
- 2025.Jan.02-án Csiky Gergely Színház
Őszi álom
- Kaposvár
- 2024.Oct.29-án Csiky Gergely Színház
Kedvenc akciók
- Kiváló2 Értékelés alapján4.5 / 5
- Jó8 Értékelés alapján3.9 / 5
- Jó3 Értékelés alapján3.5 / 5
- Kiváló10 Értékelés alapján4.5 / 5
Szállások Kaposvár
- még nincs értékelésÚj!