Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény, Gyomaendrőd

Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény További képek

Forrás: www.nephazendrod.hu

A ház a maga megjelenésével klasszicista, nyugodt stílusú, amit az épület méltósága, a tiszta, vakítóan fehér falak, a homlokzat timpanonjának díszítése is mutat. Az épület hossztengelyével néz az utcára. Az "ablak alja" - ahogy az endrődiek mondják, "sorompós", vagyis előtornácos. Ez az oszlopos tornác vonul végig a ház elején is. A tornác tartóoszlopait Erdélyből úsztatták le a Körösön, amikor a ház épült.
1945 előtt Endrődön jobbára mezőgazdaságból éltek az emberek, a falu lakóinak több mint a fele tanyán gazdálkodott. A kiterjedt tanyavilág megmaradt egészen az 1960-as évekig. Ezek a tanyán élt parasztemberek őrizték legtovább értékrendjükben és életmódjukban az ősi magyar kultúra értékeit: a népi termelési mód bölcsességeit, a népmegtartó vallási és erkölcsi szokásokat, a szókincset, balladákat, mondákat, a népművészetet. A megváltozott életvitellel mindezek az érétkek letűnőben vannak. A tájház vállalkozik arra, hogy megőrizze, és az érdeklődőknek megmutassa azokat a tárgyi és szellemi kincseket, amelyeket az endrődi parasztemberek hordoztak. A tájházra a szarvasi kövesút mellett "Múzeum" útjelző tábla hívja fel a figyelmet.

A ház falai vályogból vannak, a szobák alja földes. Minden bútor, textília, amit a tájházban találunk, endrődi ember keze munkája, a házat magát is falubeli mesterember készítette. A "nagyház" (utcai szoba) berendezése tükrözi a század eleji nagy létszámú családok életvitelének kellékeit, akkoriban általában 6-8 gyerek született minden családban. Az asztal körül van a saroklóca, ez volt a férfiak helye, ha bent voltak a szobában. Mindezt a falon lévő pipatórium, az obsitos levél, a katonakép bizonyítja. Az asszonyok inkább a kemence körül üldögéltek és fontak. A gyerekek kedvenc tartózkodási helye a kuckó volt. Középtájon van a sublót, rajta a szentély. Ezt a szokást legtovább a középparasztok tartották meg: a szentély a tanyáról sokszor nehezen elérhető templom funkcióját töltötte be. A tájház szentélyében az örökmécses mögött van egy olyan Mária szobor is, amelyet 1837-es kolera óta őriz a lakosság. A saroklócával szemben a vetett ágy, a falon szentképek, köztük az endrődi jellegzetesség, az úgynevezett "koszorús kép". Az ágy lábánál kézzel faragott bölcső, benne egy szépen hímzett keresztelő pólya és terítő. A pólya mellett tulipános láda. Az ajtó mögött van a "vacokágy" vagy "vetetlen ágy", felette a téka, benne igen régi bibliákat őrzünk: az egyik 1836-ból való.
A kemence mellett vasfogas, rajta ruhaneműk: slafrok, rokolya, vizitke, bajka. A gondolkodószéket az asztal mellé állítottuk. A tehénganajjal mázolt földön "asszonyszőtt" pokrócok. Mindenütt rend, tisztaság van, nyáron igen jól lehet hűsölni a nagyházban. A pitvarban berakott sparhelt, tálas, sublót, vizespad, középen egy András-keresztes asztal. A falra konyhai edények kerültek, olyanok, amelyek őrzik a legősibb népi motívumokat. Pl. a madár motívuma megtalálható tálcán, terítőn, de az életfa motívum is rajta van fazekakon, butélián, szúszéken. Sok szép, ősi motívumot őriznek a pitvar falára kirakott vajformák is.
Az úgynevezett "tiszta szoba" (kisszoba) csak módosabb parasztházaknál volt. A fő helyen itt a pohárszék és a tornyosra vetett ágy látható. Büszkék vagyunk az asztal mellett található fiókos kanapéra és a kézzel faragott székre. Ebben a szobában őrizzük a legrégebbi tulipános ládánkat is. Az asztalon a mángorló, az ágy lábánál a sokféle színes selyemkendő mesél a régi világról. A kamrában találhatók fazekak, köcsögök, szilkék, szakajtók, kupák és még sok-sok régi eszköz. Érdekes látnivaló a kamra falába vájt "titoklyuk", ennek a helynek rekviráláskor volt jelentősége. A külső kamra rendkívüli értékeket őriz: régi kézműves mesterségek szerszámait, és azokat a házilag előállított kézi szerszámokat, amelyek a parasztemberek találékonyságát és bölcsességét bizonyítják (kézzel faragott körzők, egykarú emelők, stb.). A színben egy kocsi van a tartozékaival, egy lovasszánkó, és egy lóval működtetett daráló. Az Alföldön híresek voltak az endrődi mesterek által készített és vasalt lovas kocsik, ezek egyikét Ópusztaszeren is megcsodálhatjuk. a mi tájházunkban ezeknek a kocsiknak a leggyakoribb változatát, a tulipános kocsioldalt láthatjuk. Az istállóban jászol van, és azok a szerszámok, amelyeket itt tartottak: vakarók, viharlámpa, hátikas, stb. Ide tettük a falu másik jellemző szerszámát, a kubikostalyigát is. A tájház udvari kerítése téglafal. Erre azért vagyunk büszkék, mert a téglák egy része monogramos: beleégették annak a nevét, aki a téglát vásárolta. Több olyan téglánk is van, amiben Endrőd felirat olvasható. Tájházunknak évente több mint kétezer látogatója van, helybéliek, vidékiek, külföldiek.

Helytörténeti Múzeum

Az első két szobában látható "Bepillantás Endrőd régmúltjába" című régészeti kiállítás, amelyben a település környékén folyt régészeti ásatások anyagából láthatunk keresztmetszetet, az őskortól a középkorig. Az anyag többségét a rézkori leletek képezik. A harmadik szobában Tímár Máté író-költő irodalmi hagyatéka található. Az itt látható dokumentumok az író gyerekkorától az irodalmi elismeréséig adnak tájékoztatást. Tímár Máté endrődi születésű író-költő, akinek műveiben élénken felelevenítődik az endrődi tájnyelv, a falu legendás alakjai és történeteik.
A negyedik szobában látható a csizmadia mesterséget bemutató ipartörténeti kiállítás. A látogatók megismerhetik a lábbeli készítés kézi szerszámait, a különféle csizma sámfák bemutatják számunkra, hogy milyen sokféle csizmát készítettek valamikor a csizmadiák. A falon inas és mesterlevelek láthatók, valamint a XIX-XX. Század fordulóján működő csizmadiák és cipészek névsora.


Múzeum Múzeum Tájház és skanzen Tájház és skanzen

Nyitvatartás

Nyitva tartás Hétfő:9:00-16:30Kedd:9:00-16:30Szerda:9:00-16:30Csütörtök:9:00-16:30Péntek:9:00-16:30Szombat:9:00-13:00 Előzetes bejelentkezésreVasárnap:Zárva

Elérhetőségek

Cím: Gyomaendrőd, Sugár utca 20.
Térkép
Tel.:+36 (20) 2380046
E-mail: sznephaz@gmail.com
Forrás: www.nephazendrod.hu
Frissítve: 2020-11-17 11:46:40

Látnivalók a környéken

Bárka Látogatóközpont

Bárka Látogatóközpont

  • Gyomaendrőd

Interaktív kiállítás a Körösök szabályozásáról, élővilágáról a halászat történetéről

Vidovszky Béla Városi Képtár

Vidovszky Béla Városi Képtár

  • Gyomaendrőd

A városi képtárban a Gyomaendrődhöz kötődő alkotók művészi alkotásai tekinthető meg.

Kner Gyűjtemény

Kner Gyűjtemény

  • Gyomaendrőd

Gyomaendrődi vízitúra megállóhely

Gyomaendrődi vízitúra megállóhely

  • Gyomaendrőd

A gyomaendrődi vízi túra megállóhely a Hármas-Körös partján létesült, mely komplex szolgáltatásaival és programlehetőségeivel minőségi kikapcsolódást nyújt az ide érkező vendégeknek, erősítve Gyomaend...

További látnivalók

Kedvenc akciók

Hotel Visegrád Visegrád

Wellness kikapcsolódás 2-3 éj

26 680 Ft/fő/éj-től

Hotel Visegrád

  • Kiváló30 Értékelés alapján4.6 / 5
Holiday Hotel Csopak Csopak

Kedvezményes pihenés 3 éjtől

15 675 Ft/fő/éj-től

Holiday Hotel Csopak

  • Átlagos5 Értékelés alapján3.3 / 5
Dráva Hotel Thermal Resort Harkány

Pünkösdi hétvége a Dráva Hotel...

23 625 Ft/fő/éj-től

Dráva Hotel Thermal Resort

  • 36 Értékelés alapján4.4 / 5
Abacus Business & Wellness Hotel Herceghalom

Tavaszi Wellness Akció

24 400 Ft/fő/éj-től

Abacus Business & Wellness Hotel

  • 9 Értékelés alapján4.4 / 5

Szállások Gyomaendrőd

Elő- és utószezon Gyomaendrőd

Vadszőlő Apartmanház

apartman

Elő- és utószezon

6 250 Ft/fő/éj-től
  • Kiváló1 Értékelés alapján5 / 5

További szállások

Bejelentkezés