Villány bemutatása

Villány ősidők óta lakott település. Először a kelták, majd a rómaiak és a rácok lakták e vidéket. A Villányi hegység kelet-nyugati elhúzódó fekvése következtében déli kitettségű. Klímájában mediterrán hatás érvényesül, aminek köszönhetően évi 2000 óra fölött van a vegetációs időszakban a napsütéses órák száma, ugyanakkor az Atlanti óceán és a kontinentális éghajlat is elő-elő fordul.

A település neve feltehetően egy családnévből származik, ezek közül Villam, Vigla, Vilha, Villiam, Vylliam változatok fordultak elő. Egyes írásos emlékek a királyi adománylevelekből ismertek .150 évig volt itt a török és az utolsó csapatokat éppen erről a vidékről, a második mohácsi csata keretében üldözték el a keresztény csapatok.A harcokban mutatott eredményességéért Savoyai Jenő (Prinz Eugen) megkapta Villányt, ahova a túlnépesedett németországi Pfalz-ból telepítettek új honfoglalókat. A betelepülés úgy 100 évig tartott és a Németországban lévő Ulm városában ültek tutajba a telepesek- sokszor egész falvak- és a Dunán ereszkedtek alá, mígnem a folyó jobb és bal partján elfoglalták a termékeny földek vidékét és megkezdték azok feltörését. Innen származik a \"Dunai-svábok\" elnevezés is.

Kezdetben Villány nem volt a legvonzóbb hely a telepesek számára, hiszen a mohácsi síkság sokkal termékenyebb volt. Amikor kiderült, hogy a déli kitettségű villányi lankák kitűnő szőlőterületeket kínálnak, gyorsan benépesült. A fejlődés töretlen volt a filoxéra (gyökértetű) mint megjelenéséig. Ekkor nemcsak nálunk, hanem egész Európában kipusztultak a szőlők döntően a kötött talajokon. A híres villányi szőlőnemesítőnek Teleki (Taussig) Zsigmondnak köszönheti egész Európa, hogy a maga által előállított oltvánnyal ki lehet védeni ennek a veszedelmes kártevőnek a megjelenését. Egy csapásra elterjedt a módszer egész Európában. Villány ekkor fénykorát élte, hiszen tömegesen állítottak elő rezisztens oltványokat, amelyekkel szemben a filoxéra nem tudott kárt tenni.

1988-1992 között megkezdődött a privát szféra térnyerése Villányban. Néhány bátor ember elhatározta, hogy főfoglalkozású szőlész-borász lesz és a siker nem maradt el. Főleg a privatizált vendéglátóhelyeknek szállítottak magas minőségű borokat. A siker híre külföldre is eljutott és 1993-ban a Stuttgarti Nemzetközi Kertépítő Világkiállításon már villányiak képviselhették Magyarországot. Ez azt jelentette, hogy hat hónapon át Stuttgartban villányi borok szerepeltek és terjesztették a borvidék hírét.

Villány 1997-ben egy nemzetközi zsüritől megkapta a \"Szőlő és bor városa\" címet. 1988-ban megalakult a Villányi Borrend \"Custodes Vinorum de Villány\" néven. Ők hivatottak képviselni a villányi borászokat Magyarországon és külföldön egyaránt. Óriási előnyt jelentett ez más borvidékekkel szemben, de az előny megtartása érdekében szükség volt a villányi spontán kistermelők továbbképzésére. Ma arról beszélhetünk, hogy négyen is elnyerték az \"Év borásza\" kitüntetést, akik nagyon komoly szakmai segítséget adnak a kezdő borászoknak, akik szintén kiváló minőségben kínálják boraikat. Ők a táj különleges adottságainak és folyamatos továbbképzéseknek köszönhetően már a villányi élvonalhoz tartoznak.

Az Európai Unió tagjaként Villányban arra törekszenek, hogy helyi étel-,és borkínálatunkkal különleges gasztronómiai élményeket szerezzenek vendégeiknek.

Látnivalók Villány

Villányi pincesor

Villányi pincesor

  • Villány

Villány főutcájára néz a két sorban elhelyezkedő impozáns pincesor.

Polgár Pincészet

Polgár Pincészet

  • Villány

A régmúlt fenséges emlékét idézi középkori, meghitt hangulatot árasztó, kanyargós pincefolyosóival a Polgár Bortrezor Pince, ahol a villányi dűlők legszebb borai és a környék egyedülálló pincerendszer...

Jammertal Borászati Élményközpont

Jammertal Borászati Élményközpont

  • Villány

A Jammertal-dűlő a villányi borvidék kapuját képezi, és kiválóan termő szőlőültetvényeknek ad helyet, nevét a török hódoltság idejéből eredeztetik.
Vele szemben épült a 2006-ban átadott Jammerta...

Lator Bor Bisztró

Lator Bor Bisztró

  • Villány

Beléptek a Lator Bor Bisztró ajtaján és nem csak nálunk, hanem velünk vagytok.

Vinatus Pince

Vinatus Pince

  • Villány

A Vinatus Pince 2006-ban kezdett el Villányban szőlőtermesztéssel illetve műveléssel foglalkozni.

Gál Pince és Bormúzeum Villány

Gál Pince és Bormúzeum Villány

  • Villány

Pincénk, a hozzá tartozó, a turisták által szívesen látogatott és az ország egyik legnagyobb borászati gyűjteményét felvonultató Bormúzeumnak is otthont ad.

További látnivalók


Forrás: Ezerszínű Baranya turisztikai kiadvány

Frissítve: 2010-12-08 10:22:52

Kedvenc akciók

Abacus Business & Wellness Hotel Herceghalom

Tavaszi Wellness Akció

24 400 Ft/fő/éj-től

Abacus Business & Wellness Hotel

  • 9 Értékelés alapján4.4 / 5
Holiday Hotel Csopak Csopak

Kedvezményes pihenés 3 éjtől

15 675 Ft/fő/éj-től

Holiday Hotel Csopak

  • Átlagos5 Értékelés alapján3.3 / 5
Hotel Visegrád Visegrád

Wellness kikapcsolódás 2-3 éj

26 680 Ft/fő/éj-től

Hotel Visegrád

  • Kiváló30 Értékelés alapján4.6 / 5
Dráva Hotel Thermal Resort Harkány

Pünkösdi hétvége a Dráva Hotel...

23 625 Ft/fő/éj-től

Dráva Hotel Thermal Resort

  • 36 Értékelés alapján4.4 / 5

Villány szállások

Napi szobaárak Villány

Halasi Pince

panzió

Napi szobaárak

12 500 Ft/fő/éj-től
  • még nincs értékelésÚj!
Reggelis árak 2024 Villány

Polgár Panzió

panzió

Reggelis árak 2024

20 000 Ft/fő/éj-től
  • még nincs értékelésÚj!
Szobaárak reggelivel Villány

Diófa Panzió

panzió

Szobaárak reggelivel

14 250 Ft/fő/éj-től
  • 1 Értékelés alapján4.4 / 5

További szállások

Bejelentkezés