Velemér bemutatása

A középkori templomáról ismert Velemér Vas megye délnyugati szögletében, a Belső Őrségnek nevezett tájegységben található. Nyugatról Szlovénia, délkeletről Zala megye határolja.

A falu a patak mentén futó országút két oldalán fekszik. A jellegzetes szeres település tengelyében haladó országutat inkább csak szántóföldek szegélyezik, mert a házak többsége az országúttal párhuzamosan futó dombokon épült.

Írott forrásokban a 13. század végétől bukkan fel változó neveken: az eredeti helységnév - temploma után - "Szent Trinitas" vagyis Szentháromság falva. Későbbiekben a Velemér név maradt fenn, ami "fehér fényt" vagy "napsütést" jelent. Kapcsolatba hozható még Valamár herceg nevével is, aki az 5. század derekán Pannóniában telepedett meg a keleti gótok egyik vezéreként. Az ősi lakosok a templomtól nyugatra a Dania hegyen és az attól délre fekvő mocsaras, nádastól és tölgyestől védett Tapolca és Kurtusa dombon laktak. Az erdők kivágása és a török pusztítás után a lakosság lehúzódott a Lóka patak mellé. A közelben talált török kardmarkolatok bizonyítják a törökök ittlétét. A néphagyomány szerint a basa a patak hídja alatt egy Soós nevű embert lenyakaztatott, mivel nem akart adót fizetni. A nép a templomba menekült, de onnan egy magyarul tudó török kicsalogatta őket, és majdnem mindenkit kardélre hánytak. A 15. századtól a falu a Németújvári Batthyány család tulajdonába került.

A 13. század végén a Szentháromság tiszteletére szentelt kora gót templom a falu határában áll, nagyobb átalakítások nélkül, középkori állapotában vészelte át az évszázadokat. Freskóit Aquila János festette, akinek további négy településen maradtak fenn munkái a környéken. (Mártonhely és Bántornya Szlovéniában, Fürstenfeld és Radkersburg pedig Ausztriában található.) Mi maradt ránk Velemér falképeiből? Nagyon sok értékes rész elpusztult, ám a viszontagságok ellenére felismerhető a szentélyben a piktor térdelő önarcképének töredéke, Márk evangélista oroszlánja, Máté evangélista angyalának töredéke, János evangélista sas madara, Lukács evangélista ökrének maradványa, az Angyali üdvözlet jelenete, a lelkeket mérlegelő Szent Mihály, a hajó északi falának alsó mezőjében a királyok vonulása, Szent László és Szent Miklós képmásai, a déli falon Szent Erzsébet, a nyugati falon a Palástos Madonna ábrázolása.

A közelében lévő temetőben még fellelhetünk kopjafákat is.

Látnivalók Velemér

Veleméri Helytörténeti és Aquila János Kiálítás

Veleméri Helytörténeti és Aquila János Kiálítás

  • Velemér

1899-ben épült boronaház. A Vass család tulajdona volt 1993-ig.1994-től pedig Velemér Község Önkormányzatáé. Varga Sándor , népi iparművész használati ill. dísztárgyait a gerencsér szakmában használt...

Cipó Fogadó

Cipó Fogadó

  • Velemér

Természetes anyagokból készült ökoberendezés, játszótér, tó az udvaron.

Habán és itáliai reneszánsz majolika

Habán és itáliai reneszánsz majolika

  • Velemér

Dávid Éva habán és itáliai reneszánsz műhelye

Habán és itáliai reneszánsz majolika

Habán és itáliai reneszánsz majolika

  • Velemér

Dávid Éva habán és itáliai reneszánsz műhelye

További látnivalók


Forrás: www.orsegitelehaz.hu

Frissítve: 2009-11-16 20:25:58

Kedvenc akciók

Alfa Hotel és Wellness Centrum Miskolc-Tapolca

Kedvezményes Nyári vakáció

23 513 Ft/fő/éj-től

Alfa Hotel és Wellness Centrum

  • 5 Értékelés alapján4.1 / 5
Párizs Garden Apartments Debrecen

Húsvét

25 450 Ft/fő/éj-től

Párizs Garden Apartments

apartman
  • 1 Értékelés alapján4.4 / 5
Hotel Napfény Zalakaros Zalakaros

Előfoglalási kedvezményes félp...

16 958 Ft/fő/éj-től

Hotel Napfény Zalakaros

  • 7 Értékelés alapján4.1 / 5

Velemér szállások

További szállások

Bejelentkezés