Újfehértó bemutatása

A város 14 ezer hektárt kitevő határában előkerült régészeti leletek több mint ötezer éves múltról tanúskodnak, ám a mai település lényegileg egyidős a hajdúvárosokkal. Az írásos források 1608-ban említik először az Uj Fejertho-nak nevezett falut, melynek népessége a XVI-XVII.század fordulója táján szerveződött a törökkori pusztításoknak áldozatul esett Árpád-kori előtelepülések - Bolt, Micske és Szegegyháza - elmenekült lakosaiból.

Az ezen a helyen való megtelepedést a kiváló földrajzi adottságok motiválták, hiszen az erre alkalmas észak-déli irányú homokhátat minden oldalról tavak övezték, melyek egyúttal kiváló rejtőzködési, védelmi lehetőséget nyújtottak. Fontos szerepet kaphatott a település megszervezésében az is, hogy itt ágazott el az Erdélyből Debrecenen át Kálló, illetve Tokaj felé vezető úgynevezett Sóút, melyen jelentős kereskedelem bonyolódott. A legelső lakók magyar etnikumú reformátusok voltak, akik a falu középső és déli részén telepedtek meg. E településrészt a köznyelv ma is "Magyarvég" elnevezéssel illeti. 1630-ban Rákóczi Pál országbíró Hajdúböszörményből 100 rác (szerb) lovashajdút telepített családjukkal együtt újfehértói pusztabirtokára, akik kezdeti kiváltságaikat elveszítve maguk is jobbágyokká lettek, miközben megtartották görögkeleti vallásukat. A betelepülés a XVII. században folytatódott a görögkeleti ruszinok, majd az 1760-as években érkező görögkatolikus románok megjelenésével. Ez a vegyes összetételű, nem magyar származású népesség képezte a település északi részén kialakuló úgynevezett "Oláhvég" lakosságát. Az 1740-es években jelentek meg az első Galícia felől érkező zsidó családok, akiknek szerepe a későbbiekben különösen a kereskedelemben vált meghatározóvá.

A reformátusok ma is álló és országos műemléki védettséget élvező templomukat 1754-ben emelték. A római katolikusok kőtemplomát 1812-ben szentelték fel, az 1820-as években készült el a zsidók zsinagógája, 1832-ben pedig a görögkatolikusok is megépítették az akkorra már elenyésző számban jelen lévő görögkeletiekkel közös templomukat.

A település történetének legintenzívebb szakasza a mezővárosi időszak volt. Ezt a címet 1836-ban nyerték el az évi négy rendbeli vásártartási joggal egyetemben, amely az addig amúgy is jelentős átmenő kereskedelmi forgalmat még tovább erősítette. Az anyagi gyarapodás létszámbeli növekedéssel is járt, hiszen a lélekszám megduplázódott (1818-ban 3069 fő, 1839-ben 7226 fő).

A fellendülés a mezőváros küllemében is megmutatkozott. A helyi zsidó polgárság ízlését és életmódját tükrözve a múlt század derekára megépült a városias hangulatot kölcsönző üzlet- és épületsor, az úgynevezett "sorbót", de ebben az időszakban épültek a tehetős földbirtokosok kúriái, kastélyai is. Bár a település a XIX. század végére elveszítette mezővárosi címét, a polgári stílusú építkezés, valamint a kulturális intézmények szervezése tovább folytatódott. 1905-re felépült az új községháza, a 20-as évek elejére pedig a helyi kulturális élet színvonalát jelképező Kaszinó, melyben létrehozták az első közkönyvtárat és az ugyancsak a kulturálódás színhelyéül szolgáló kávéházat, de fenntartottak egy hatalmas színháztermet is, ahova előszeretettel jártak a nagyvárosok színtársulatai.

Újfehértó népessége a II. világháború előtti utolsó népszámláláskor, 1941-ben 15 154 fő volt . Közülük közel 1500 zsidót deportáltak 1944. áprilisától júniusáig. A világháború végére Újfehértónak 750 halottja volt, 780 férfi pedig hadifogságban sínylődött.A demográfiai csúcsot 1960-ban érte el a település, ekkor 15 650 fő élt itt. A népességszám azóta folyamatosan csökken.

1992-ben Újfehértó ismét városi címet kapott. Az itt élők a két nagyváros közé ékelődve is talpon tudtak maradni, s kialakítottak egy olyan települést, mely a városi lét miden előnyét magába ötvözte, miközben a falusias küllem változatlanul tükrözi lakosainak életformáját. Ez pedig évszázadok óta alig változott valamit, hiszen a megélhetést a föld és annak jövedelme biztosítja ma is.

A város lakossága 12.846 fő 2013-as KSH adatok szerint.

A településen a rendszerváltás időszakában bezárta kapuit az Újpesti Szövőgyár helyi üzeme, a termelőszövetkezetek, az ÁFÉSZ, az Építő- és Faipari Szövetkezet, melynek hatására vállalkozások, kényszervállalkozások sora jött létre. A település adottságaiból következően ezek döntő mértékben mezőgazdasági vállalkozások, hiszen a mintegy 4400 őstermelő mellett 430 egyéni vállalkozó él növénytermesztésből és állattenyésztésből. A városban a több, mint 400 főt foglalkoztató Önkormányzat a legjelentősebb munkáltató. A mezőgazdasági kultúra helyi erejét és színvonalát tükrözi az Európában is ismert Gyümölcskutató Intézet. Az itteni gyümölcsnemesítés eredménye például az Újfehértói fürtös meggy, vagy a Jonagold alma. Az újfehértói fürtös meggy tengerentúlon is híres gyümölcse Újfehértónak, mely HÍR-védjeggyel is büszkélkedhet. Az abból készült Újfehértói Fürtös Ágyas meggypálinka, mely a sokszorosan díjazott Zsindelyes Kereskedőház kiváló terméke,  pedig Magyarország Hungaricumainak sorát gazdagítja.

 Helyi sajátosság, hogy több sikeresen működö vállalkozás épül a napraforgótermesztésre és feldolgozásra, a magpirításra. A városban működő Keletvad Rt. fontos szerepet játszik az országrész vadgazdálkodásában, hiszen a kilőtt vadak döntő hányada itt kerül hűtőházba.

Igen sikeres és jelentős vállalkozás a Szivargyár, mivel az országban egyedül itt gyártanak hazai szivart. Körülbelül 100-100 fő foglalkoztatását oldja meg a kötőpamutot előállító Tricofil Plusz Kft, és az Urbán és Tsa varroda. 1995-ben települt Újfehértóra az osztrák tulajdonú Frühwald-Pega-Mix Beton és Építőanyaggyártó Kft. Az újfehértói PACO márka szintén több díjat bezsebelt már termékei, s újításai után.


A város Képviselő-testülete 1993-ban a település múltjára vonatkozó tárgyi és szellemi kultúra felkutatásának, összegyűjtésének és megőrzésének céljával egy helytörténeti gyűjtemény létrehozásáról döntött. A Városi Múzeum 1995-ben nyitotta meg kapuit. Az itt folyó kutatómunka eredményeként számos helytörténeti munka látott napvilágot, s 2000. augusztus 13-án megjelenhetett az első településtörténeti monográfia, az Újfehértó története c. kiadvány.

A településen 2011-ben a modern kor kihívásainak megfelelve modern Szabadidőközpont nyitotta meg a kapuit. Tanuszoda, és wellness részleg, tornacsarnok, bowling pályák, fallabda pályák, konditerem és fitneszterem, s egy tágas bár szolgálja az ide látogatók kényelmét.

 

A helyiekre oly jellemhő vendégfogadó szeretettel várja Önt Újfehértó!


 

 

 

Látnivalók Újfehértó

Dumaszínház Kft

Dumaszínház Kft

  • Újfehértó

Görög Katolikus Templom

Görög Katolikus Templom

  • Újfehértó

A templom kis dombon álló egyhajós kiépítésű, homlokzati toronnyal van ellátva. A jelenlegi ikonosztázion 1913-ban készült fehér zománcozással, szürke márványozással bizánci stílusban, ennek megfelelő...

Református Templom

Református Templom

  • Újfehértó

A kisváros egyetlen műemlék épülete 1754-ben épült késő barokk stílusban. Az utcai bejárat mellett Bocskai-dombormű díszíti a falat.

Újfehértói H2O Szabadidőközpont

Újfehértói H2O Szabadidőközpont

  • Újfehértó

Várja Önt sokrétű és színvonalas szolgáltatásaival Újfehértó Szabadidőközpontja!

Zajti Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény

Zajti Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény

  • Újfehértó

Állandó kiállítások: - Újfehértó története c. kiállítás - Újfehértói kisparaszti házbelső az 1920-as években c. kiállítás - A földművelés és az állattartás, valamint a juhtej-feldolgozás eszköz...

Autós Kisvendéglő

Autós Kisvendéglő

  • Újfehértó

Az Autós Kisvendéglő családias környezetben, házias és magyaros jellegű ízekkel várja a kedves vendégeket, illetve igény szerint sokféle ételt elkészítenek. Az ideérkező vendégek zárt parkolót is igén...

Városháza - Újfehértó

Városháza - Újfehértó

  • Újfehértó

A 18. század legvégére, és 19. századelőre kiteljesedő polgárosodó város egyik legjellemzőbb jegyét magán viselő egyemeletes középület a Községháza, ma Városháza.

Újfehértói Római Katolikus templom

Újfehértói Római Katolikus templom

  • Újfehértó

Közvetlenül a Fő tér szomszédságában található az 1803-1814-ben épült templomunk. A templomot 1812-ben eredetileg „Mindenszentek” tiszteletére szentelték fel, ma a „Magyarok Nagyasszonya” tiszteletét...

További látnivalók

Újfehértó programok

Az eltitkolt igazság - Kőhalmi Zoltán önálló estje

Az eltitkolt igazság - Kőhalmi Zoltán önálló estje

  • Újfehértó
  • 2024.May.09-án Dumaszínház Kft

Dumaszínház est

További programok


Forrás: www.ujfeherto.hu

Frissítve: 2011-06-17 12:20:11

Kedvenc akciók

Hotel Dam Fonyód

Kedvezményes pihenés

24 000 Ft/fő/éj-től

Hotel Dam

  • 20 Értékelés alapján4.1 / 5
Hotel Panoráma Balatongyörök

Pünkösdi szezonnyitó hétvége

26 900 Ft/fő/éj-től

Hotel Panoráma

  • Kiváló25 Értékelés alapján4.6 / 5
Panorama Residence Duna Dunaszentmiklós

Wellness Pihenés 2 éj hétvégén...

24 998 Ft/fő/éj-től

Panorama Residence Duna

hotel
  • 20 Értékelés alapján4.2 / 5
Imola Hotel Platán Eger

Ünnepek

47 500 Ft/fő/éj-től

Imola Hotel Platán

hotel
  • 6 Értékelés alapján4.3 / 5

Újfehértó szállások

További szállások

Bejelentkezés