Tahitótfalu bemutatása

A Szentendrei-Duna választja két részre, a szentendrei-szigeti Tótfalura és a Visegrádi-hegység lábainál húzódó Tahira. Itt van a Szentendrei-szigetre vezető egyetlen közúti híd.

A rómaiak korában a birodalom határaként a térség nagy jelentőséggel bírt katonai-védelmi szempontból. A Duna vonalára eső limes mentén mindenütt fényjelzési távolságban, így a mai Tahitótfalu területén is - római őrtornyok állottak, a mai Pokol-csárda helyén római hídfőállás maradványai is előkerültek. Stratégiai jelentőségét mutatja a területén létesített 2 római őrtorony.

A honfoglalás után a mai község Tahi része egy ideig a névadó Thah családé volt. 1447-ben a mai község Tótfalu részét már Thotfalw néven említik az iratok. Az elnevezés oka, hogy szlovén földművelő telepesek érkeztek a községbe. Ettől kezdve a török időkig a település folyamatosan gyarapodott. 1454-ben a dömösi prépostság szerzett birtokrészt a községben. A filoxéra pusztításáig nagy jelentőségű a szőlőtermesztés és borkultúra. Ezt bizonyítja Canci Ágost stuttgarti születésű festőművész 1859-ben festett "Tahi szüret" című festménye, ami ma a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében található) A község ez időben malommal rendelkezik, valamint jelentős folyami átkelő.

A két településrészt összekötő híd (Almásy-híd) 1914-re készült el, a háborúban a németek által felrobbantott hidat 1947-ben építették újjá (Tildy Zoltán-híd), mai formájában a növekvő közlekedési igényeket kielégítve 1978 óta áll. A mai napig ez az egyetlen út, mely a szigetet a szárazfölddel összeköti.

Tahitótfalu legjellemzőbb termesztett növénye az eper. Tahi a 19. századtól kezdve fokozatosan betelepült, elsősorban a fővárosi tehetős, polgári-művészi réteget vonzotta a nyugodt környezet és a Budapesthez való közelség. Ez meghatározta a községrész üdülő jellegét. Olyan hírességek találtak otthonra itt a Visegrádi hegység lábánál, mint például a festő Ferenczy család és az építész Pollack Mihály.

Az 1960-as évektől máig ható fővárosi migráció viszont alaposan felduzzasztotta az agglomerációba tartozó településrészt. A község Tótfalu részének lakossága pedig a '90-es években, elsősorban az Erdélyből érkezőkkel gazdagodott.
Elérhetőség: Pest megye északi részén, Budapesttől 28 kilométerre, Szentendrétől északra található, a 11-es főút mellett.

Látnivalók Tahitótfalu

Római Katolikus Templom - Szent István plébánia

Római Katolikus Templom - Szent István plébánia

  • Tahitótfalu

A mai templom elődje 1778-ban épült, azóta többször átépítették. Ma az esztergom-budapesti főegyházmegye legkecsesebb empire temploma.

Református Templom

Református Templom

  • Tahitótfalu

A kőfallal kerített, késő barokk stílusú templom 1801 és 1805 között épült, a torony 1855-ben készült. A tűzvészek miatt ezt a templomot is többször felújították, de megőrizte eredeti formáját.

Pánkúti legelő és Kecske-sziget

Pánkúti legelő és Kecske-sziget

  • Tahitótfalu

Pánkúti legelő és Kecske-sziget

Pollack Mihály szüreti háza

Pollack Mihály szüreti háza

  • Tahitótfalu

A szüreti ház, miként a nyaraló is, a XIX. század elején készült. A présházat a XIX. század második felében bővítették, ekkortól figyelhetők meg rajta az eklektikus stílus jegyei.

Epermester Pincészet

Epermester Pincészet

  • Tahitótfalu

Kiváló minőségű eperborok.

További látnivalók


Forrás: www.tourinform.pestmegye.hu

Frissítve: 2014-04-30 14:43:57

Kedvenc akciók

Párizs Garden Apartments Debrecen

Húsvét

25 450 Ft/fő/éj-től

Párizs Garden Apartments

apartman
  • 1 Értékelés alapján4.4 / 5
Alfa Hotel és Wellness Centrum Miskolc-Tapolca

Kedvezményes Nyári vakáció

23 513 Ft/fő/éj-től

Alfa Hotel és Wellness Centrum

  • 5 Értékelés alapján4.1 / 5
Bonvital Wellness & Gastro Hotel Hévíz

Húsvét a Bonvitalban

28 299 Ft/fő/éj-től

Bonvital Wellness & Gastro Hotel

  • 1 Értékelés alapján3.9 / 5
Hotel Napfény Zalakaros Zalakaros

Előfoglalási kedvezményes félp...

16 958 Ft/fő/éj-től

Hotel Napfény Zalakaros

  • 7 Értékelés alapján4.1 / 5

Tahitótfalu szállások

További szállások

Bejelentkezés