Hajdúdorog bemutatása

Régészeti leletek tanúsága szerint már a rézkorban is lakott hely volt. Erre utal a város határában talált rézbalta, ami Kr.e. 2300-2000 körül készült. Dorog első okleveles említése 1301-ből származik. A falu a tatárjárás alatt elpusztult. 1430-ban a települést Dorogegyháza néven említik. Jelentős történelmi dátum a település életében 1605, a Bocskai-szabadságharc. Bocskai István fejedelemmé választása után hajdúinak nemesi címet adományozott, egyúttal biztosította letelepedésüket Böszörmény, Dorog, Hadház, Nánás, Polgár, Szoboszló, Vámospércs területén.
Írásos adatok szerint újabb település már a mai helyén volt, de a török háborúk idején elpusztult. A három részre szakadt Magyarországon Dorog előbb a senki földjéhez tartozott, majd vállalnia kellett a hódoltsági adót. 1594-ben tízezer krimi tatár tört be Szabolcsba, és ekkor feltehetően Dorog is elpusztult.
A többi hajdúvároshoz hasonlóan a letelepedés itt is tizedekben történt. A várost négy tizedre osztották: Hegytized, Gáttized, Viditótized és Telekhegytized. A hajdúk által kialakított új település védelmi jellegű, zárt rendszerű település volt. Középen állt az őrtorony a templom erőddel, amit vastag fal vett körül, négy sarkán körte alakú bástyával, amiből ma már csak egy falrész van meg.
Részt vettek a Rákóczi-szabadságharcban is. Hűséggel szolgálták a fejedelmet. A Rákóczi-szabadságharc elmúltával viszonylag békés időszak következett, amit csak a különböző járványok (kolera) szakítottak meg.
Dorog 1639-ben mezővárosi címet kapott, 1886-ban lemondott városi rangjáról, és község, majd nagyközség lett. Lemondásának oka: a történelmi és gazdasági események kedvezőtlen alakulása. Az igazgatási szervezetek költségeinek magas volta miatt nem maradhatott kiváltságos város. Városi rangját ismét 1989. március 1-jén nyerte vissza.

Látnivalók Hajdúdorog

Tájház

Tájház

  • Hajdúdorog

Erődfal

Erődfal

  • Hajdúdorog

Református Templom

Református Templom

  • Hajdúdorog

Helytörténeti Gyűjtemény

Helytörténeti Gyűjtemény

  • Hajdúdorog

Életszerűen jelentettük meg a Hajdúdorongiak vallási életét bemutató pászkaszentelést és az ünnepi karácsonyi asztalt. Az egyháztörténeti kiállításban egyházi műkincsek szerepelnek: ikonok, régi litur...

Jákob küzdelme az Angyallal szobor

Jákob küzdelme az Angyallal szobor

  • Hajdúdorog

A város lakosságának kezdeményezésére készült a II. világháborúban és az azt követő időszakban elesettek emlékére. Az emlékmű mondanivalója Mózes első könyve, 32. rész, 28. vers:"Mert küzdöttél az ist...

Hajdúk Kútja

Hajdúk Kútja

  • Hajdúdorog

1984-ben avatták fel a Hajdúk Kútját, amelynek helyén valamikor kerekes kút állott. A hét hajdúváros címere díszíti a hajdúságot szimbolizáló köztéri ereklyét, amely méltó emléket állít a hajdúk, ille...

További látnivalók


Forrás: www.eszakalfoldi.hu

Frissítve: 2009-11-16 20:25:24

Kedvenc akciók

Aqua-Lux Wellness Hotel Cserkeszőlő

Pünkösd

19 500 Ft/fő/éj-től

Aqua-Lux Wellness Hotel

  • 333 Értékelés alapján4.3 / 5
Hotel Dam Fonyód

Kedvezményes pihenés

24 000 Ft/fő/éj-től

Hotel Dam

  • 20 Értékelés alapján4.1 / 5
Panorama Residence Duna Dunaszentmiklós

Wellness Pihenés 2 éj hétvégén...

24 998 Ft/fő/éj-től

Panorama Residence Duna

hotel
  • 20 Értékelés alapján4.2 / 5
Hotel Panoráma Balatongyörök

Pünkösdi szezonnyitó hétvége

26 900 Ft/fő/éj-től

Hotel Panoráma

  • Kiváló25 Értékelés alapján4.6 / 5

Hajdúdorog szállások

További szállások

Bejelentkezés