Ercsi bemutatása

A Budapest–Pécs vasútvonal Budapest–Pusztaszabolcs közti elővárosi jellegű vonalszakasza mellett fekszik. A város a 6-os elsőrendű főút mentén terül el, amelyre az M7-es autópályáról; Martonvásár és az azt kettészelő 7-es elsőrendű főútról ,Ráckeresztúr érintésével,az M6-os keresztezésével egy mellékút kapcsolódik. Sűrű autóbusz összeköttetésben áll Budapesttel, Martonvásárral, Százhalombattával és Dunaújvárossal. A településnél komp is működik a Dunán, amely Szigetújfaluval köti össze a várost.
Az Ercsi név a magyar ér (patak) szó kicsinyítő képzővel ellátott származékából ered. Valószínűleg a településen átfolyó Rába-patakot is egykor Erecsnek nevezhették.
Története  A Duna közelsége már az újkőkorban vándorlási útvonal részévé tette. Kisebb település volt itt a bronzkorban és a római korban is.
Első említése 1037-ből való a bakonybéli apátság alapítóleveléből. Ekkor I. István javadalmaként szerepelt az Ercsi halászat. A faluban magánalapítású bencés kolostor is működött. A település a továbbiakban is jelentős a környéken, de a térség vezető szerepét mégis Martonvásár látta el.
1526-ban a Duna mentén Buda felé tartó törökök feldúlták a falut, de elnéptelenedése csak a 16. század második felében zajlódott. Az 1620-as évektől kezdve – a török uralom lazulásával –, jobb megélhetést kereső délszlávok kezdték benépesíteni a nagyrészt elhagyott falut, amely 1636-ban mezővárosként ismeretes, 1686-ban pedig végleg megszabadult muzulmán uraitól.
Ercsi a továbbiakban sokat gyarapodott, elsősorban népesség tekintetében, mivel a környék valódi központja Adony lett. 1689-ben ortodox kolostor, 1767-ben római katolikus templom létesült a településen. A 18. század vége felé a Mezőföld többi területéhez hasonlóan Ercsi körül is majorságok alakultak, ám a település ettől függetlenedve élt, egyre nagyobb számban jelentek meg iparosok és kereskedők itt. Végül 1800-ban kapta meg a mezővárosi rangot.
A céhes ipar mellett hamarosan megjelentek a nagyobb üzemek is. Az 1830-as években a Lilien-birtokon szesz- és likőrgyár létesült, amely később cukorgyártással is foglalkozott. Nem sokkal később Eötvös Ignác birtokán is burgonyacukor és keményítőgyár kezdte működését. Dunai kikötője pedig a kereskedelem fontos színhelye volt. Azonban a mezőváros középkorias szerkezete, de a nagybirtokosok se tettek komolyabb fejlődést lehetővé Ercsiben. Lakosai nagyrészt magyar nemzetiségűek, kisebbségben délszlávok (horvátok), németek, szlovák, zsidók és cigányok voltak.
1882-ben készült el a települést is érintő, Budapestet Pécscsel összekötő vasútvonal, azonban csak az 1910-es évek hoztak nagyobb változást Ercsi életében. 1912-ben épült meg Közép-Európa sokáig legkorszerűbb cukorgyára a vasútállomás közelében, amely azonban nagyrészt csak idénymunkát biztosított.
1944-ben itt keltek át először a szovjet csapatok a Dunán, ami szükséges volt Budapest bekerítéséhez.
A II. világháború után a településszerkezet nagyban átalakult. A cukorgyárat 1948-ban államosították, a nagybirtokokon kisparaszti földek, majd Tsz jött létre, illetve 1950-ben a Honvédség egy pontonos-hidász dandárja alakult meg itt.
A főváros közelsége sok embert csábított az ingázásra, ám lakosságszáma nem fogyott, mivel több közintézmény is nyílt a településen, amely 1970-ben nagyközségi, 2000-ben pedig városi rangot kapott.
Látnivalók  1698-ban egy év alatt felépítették Ercsi első templomát a Duna-parton, gyűjtésből, országos adakozásból, Bulaics Márkus plébános és Radonovics Péter produkátor vezetésével. Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték fel, annak napján augusztus 15-én. A templomban csak rácnyelvű szertartások voltak, mert az 1700-as évek összeírása szerint Ercsinek csak rác lakossága volt. 762-67-ben gr. Szapáry Péter főgenerális új templomot építtetett a település legmagasabb dombján Nagyboldogasszony tiszteletére későbarokk, (de már több helyen copf és rokokó) stílusban. 1762-67-ben gr. Szapáry Péter főgenerális új templomot építtetett a település legmagasabb dombján Nagyboldogasszony tiszteletére későbarokk, (de már több helyen copf és rokokó) stílusban.
További látnivalók:  Eötvös József kápolna és Obeliszk, Eötvös József Emlékmúzeum (saját háza volt), Eötvös József-szobor, Eötvös József kastélya és annak udvara, Angolkert, Nepomuki Szent János-szobor, Petőfi Sándor-szobor, II. világháborús emlékmű, Ercsinél elesett szovjet katonák temetője, Török basa szobra, 1526-ban a Mohácsra tartó magyar hadsereg emlékműve

Látnivalók Ercsi

Római Katolikus Plébániahivatal Egyházközség Nagyboldogasszony Kegytemplom

Római Katolikus Plébániahivatal Egyházközség Nagyboldogasszony Kegytemplom

  • Ercsi

A templomot 1781.június 29-én Séllyei Nagy Ignác Székesfehérvár első megyés püspöke szentelte fel. Tornyában 5 harang helyezkedik el, mindegyik felújított, működőképes állapotban. A Kegytemplomban őr...

Eötvös József Emlékmúzeum

Eötvös József Emlékmúzeum

  • Ercsi

Eötvös József élete, munkássága, Magyar iskola, oktatástörténet Elemi iskolai tanterem eszközökkel együtt Tárgy-ismertető nyelve: magyar, angol A gyűjtemény tulajdonosa OPKM Budapest (Országos Pedag...

Helytörténeti Gyűjtemény

Helytörténeti Gyűjtemény

  • Ercsi

Helyi rác lakosság és magyar népi munkaeszközök, lakberendezési tárgyak, az itt élt lakosság foglalkozásainak eszközei, és azok bemutatása. Rác lakószoba, konyha megtekinthető. Régi ercsi mestersége...

Eötvös József Emlékobeliszk

Eötvös József Emlékobeliszk

  • Ercsi

A kápolna kriptájában temették el 1871-ben Eötvös József írót, politikust, hazánk első kultuszminiszterét. Az obeliszket Ybl Miklós tervei alapján 1879-ben közadakozásból emelték.

Ercsi

Ercsi

  • Ercsi

További látnivalók


Forrás: ercsi.hu

Frissítve: 2011-10-07 12:29:49

Kedvenc akciók

Párizs Garden Apartments Debrecen

Húsvét

25 450 Ft/fő/éj-től

Párizs Garden Apartments

apartman
  • 1 Értékelés alapján4.4 / 5
Alfa Hotel és Wellness Centrum Miskolc-Tapolca

Kedvezményes Nyári vakáció

23 513 Ft/fő/éj-től

Alfa Hotel és Wellness Centrum

  • 5 Értékelés alapján4.1 / 5
Bonvital Wellness & Gastro Hotel Hévíz

Húsvét a Bonvitalban

28 299 Ft/fő/éj-től

Bonvital Wellness & Gastro Hotel

  • 1 Értékelés alapján3.9 / 5
Hotel Napfény Zalakaros Zalakaros

Előfoglalási kedvezményes félp...

16 958 Ft/fő/éj-től

Hotel Napfény Zalakaros

  • 8 Értékelés alapján4.2 / 5

Ercsi szállások

További szállások

Bejelentkezés