Szénre települt város, Tatabánya 2024.06.01-ig 10-18 óra óra helyszín: Tatabányai Múzeum

Forrás: https://tbmuzeum.hu/
A tárlat a Magyar Géniusz Program keretén belül mutatja be Tatabánya történetét mint az ipar által létrehozott település sikersztoriját.
„A szénre települt város” c. tárlat Komárom-Esztergom megye múzeumaival (Kuny Domokos Múzeum, Komáromi Klapka György Múzeum) közös kiállítássorozat része. A sorozat a Magyar Géniusz Program keretén belül a városfejlődés három különböző útját mutatja be, melyben Tatabánya története az ipar által létrehozott település sikersztorija. A kiállítás megnyitója 2022. november 26-án (szombat) 16 órától lesz a Tatabányai Múzeum központjában (Tatabánya, Szent Borbála tér 1., A Vértes Agorája épülete). Tatabánya létrejöttét a szénbányászatnak köszönheti. A bányászat elindítása a Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársulat tevékenységéhez köthető. A MÁK Rt. a kiegyezést követő modern ipari fejlődés egyik legjelentősebb ipari vállalkozása volt. A viszonylag kései alapítás (1891) ellenére a századfordulóra már a magyarországi szénbányászat egyik meghatározó vállalatává fejlődött, tulajdonosai vállalkozókedve, gazdasági szakemberei mintaszerű pénzügyi, műszaki vezetői és innovációs képességeinek köszönhetően. A bányászat mellett a vállalat folyamatosan bővítette ipari profilját (energiatermelés, tégla- és cementgyártás, kerámiaipar, fémkohászat, különféle vegyipari tevékenységek stb.), melynek eredményeként a két világháború között a MÁK Rt. már nem egyszerűen egy bányavállalat, hanem egy több lábon álló, európai léptékkel is mérhető modern konszernné vált. A kiváló gazdasági irányítás és korszerű termelési technológiák használata mellett a vállalatot a korabeli magyar gyakorlatban ritkaságszámba menő tudatos vállalati szociálpolitika is jellemezte. A MÁK Rt. ipar és közösségfejlesztő tevékenysége leglátványosabban a tatai szénmedencében jelentkezett. A bányászat megindulását követően, mindenfajta előzmény nélkül 1913-ra Magyarország egyik legjelentősebb iparvidéke jött itt létre, mely az 1980-as évek végéig a magyar nehézipar egyik központja volt, és az iparhoz kapcsolódva megszületett egy modern iparváros, melynek szociális, kulturális és kommunális intézményei létrejöttük idején a korabeli magyarországi átlagnál magasabb ellátást biztosítottak, és még a 20. század második felében is alapját adták Tatabánya város ellátó rendszerének.
Látnivalók a környéken

Turul emlékmű
- Tatabánya
Európa legnagyobb bronzmadara. Kiterjesztett szárnya 14 méter, karmaiban az Árpád-kard 14 méter hosszú. A szobor Árpád honfoglaló magyarjainak a bánhidai síkon 907-ben Szvatopluk morva fejedelem föltö...

Szelim-barlang
- Tatabánya
A Kőhegy oldalában 310 méter magasan, a Turul-emlékműtől 200 méterre található. A környék legszebb kirándulóhelye. Mintegy 45 méter hosszú, 12-14 méter széles, több oldalága és két bejárata van.

Shambhala elveszett királysága - szabadulós játék Tatabányán
- Tatabánya
Keresd meg Shambhalából, a Himalája bércei között rejtőző elveszett Királyságból származó mágikus erejű Chintamani követ és szabadulj ki, mielőtt elsöpör a lavina.

Bányászati és Ipari Skanzen
- Tatabánya
A Bányászati és Ipari Skanzen különleges kiállítóhely, amely több mint 20 állandó kiállítással várja a bányászati és ipari emlékek, a bányászkolóniák története (oktatástörténet, lakáskultúra, életmód,...

Tatabányai Múzeum
- Tatabánya
A Tatabányai Múzeum 1971 óta kulturális-történeti prizmaként gyűjti és szórja a múlt s jelen fényeit.
Programok a környéken

Az élet császára - Dombóvári István önálló estje, műsorvezető: Bellus István
- Tatabánya
- 2023.May.05-án Dumaszínház

Szénre települt város
- Tatabánya
- 2024.Jun.01-ig Tatabányai Múzeum
A tárlat a Magyar Géniusz Program keretén belül mutatja be Tatabánya történetét mint az ipar által létrehozott település sikersztoriját.