Milleniumi tanösvény, Szilvásvárad

Államalapításunk ezeréves évfordulóján Szilvásváradon, a Kalapos-tetőn kilátót építettek.
A kilátóhoz kényelmes út vezet, amit tanösvénnyé alakítottak. A 2,5 km hosszú szakaszon 20 ismertető táblát helyzetek el, meglehetősen sok szöveggel és ábrával. A táblákról bőséges információt szerezhetünk az erdőkről, az erdőművelésről, a Bükk kialakulásáról és földtani értékeiről, növényzetéről, állatvilágáról, a Bükki Nemzeti Parkról és a természetvédelemről.
A tanösvény útvonala vonalas és mintegy 210 méternyi szintkülönbséget kell leküzdeni a BNP információs házától a végállomást jelentő kilátótoronyig.

A tanösvény a Bükki Nemzeti Park Szilvásváradi Információs Házától indul és a Kalapot-tetőn levő kilátótoronynál végződik. A két és fél kilométeres út mentén pihenőhelyek és bőséges szövegezésű ismertető táblák vannak. Egy-egy tábla a tanösvény állomásának tekinthető. A táblák hosszú szövegének elolvasása és az ábrák értelmezése sok időt igényel.
A 20 táblán több mint 10 ezer szó olvasható, ami nyomtatva is közel 20 oldalnyi terjedelmű.Így vezetőfüzetet ez a túra nem igényel. A 3. táblához kőzetkiállítás is tartozik, amely 12 féle, különböző korú kőzetet mutat be.
A tanösvény útvonala minden évszakban jól járható, de a száz méterenkénti közel 10 méteres (összesen 210 m) szintemelkedést figyelembe kell venni. A fáradozásért kárpótol a millenniumi kilátóról elénk táruló csodálatos kilátás.
A tanösvény nagyobbrészt a Bükki Nemzeti Park területén halad. Ne feledjük, hogy az élményekenkívül itt semmit sem gyűjthetünk és illik ügyelnünk az erdők lakóinak nyugalmára is!

Hossza: 2,5 km (vonalas)
Időtartam: 1 óra

Látnivalók a tanösvény állomásain:

1. Eligazító tábla

2. Az Egeredő Rt. Szilvásváradi Erdészete
A tábla az Egererdő Rt. Szilvásváradi Erdészetének működési területét, térképét és tevékenységének néhány fontos adatát és jellemzőit mutatja be.

3. A Bükk hegység geológiai értékei
Az állomás részletesen ismerteti a Bükk-hegység geológiai történetét, felszíni és felszínalatti geológiai képződményeit (barlangok, zsombolyok, töbrök, karsztvíz stb.). Az állomáson kőzetkiállítás is látható, ahol a Bükk 12 különböző korú kőzete tanulmányozható.

4. A Bükk rovarvilága
A hegység rendkívül gazdag élővilágából ez az állomás az alábbi öt védett rovart mutatja be: bükki szerecsenboglárka, nagy fehérsávoslepke, nagy színjátszólepke, havasi cincér, hegyi szitakötő.

5. Az erdő fejlődése
A kb. 420 m tszf. magasságban levő tábla egy tisztáson áll. Azt próbálja szemléletes képekkel bemutatni, hogy a fátlan területek, amennyiben eredendően erdőterületek voltak, hogyan erdősülnek be újra. Részletesen megismerhetjük a rezgőnyárat, a vadrózsát, a kökényt, a rózsagubacs darazsat

6. Gyertyános-kocsánytalan tölgyes
Az állomás az erdő szerkezetét, szintezettségét mutatja be a környező gyertyános-tölgyes példáján. Láthatjuk, hogy ez az erdő kétszintű, elegyes, vegyes (sarjról és magról) eredetű erdő.

7. A bükki karszt
A Bükk fő tömege mészkő, amelyben a víz rendkívül érdekes és értékes formakincset hozott létre. A légkörön és a talajon átjutó csapadékvíz oldó hatásával alakítja a mészkővidék vonulatát. E folyamat a karsztosodás. Az állomás e folyamatot mutatja be szemléletes ábra segítésével.

8. Vadászat - vadgazdálkodás
Az állomás a vadászat és a vadgazdálkodás lényegét, a vadászható fajokat mutatja be. Részletesen ismerteti a vaddisznót és képeken láthatók a következő vadászható fajok: gím-szarvas, őz, muflon, róka, mezei nyúl.

9. Az erdő termékei
Megismerkedhetünk az erdő főtermékével (fa) és melléktermékeivel (vad, erdei gyümölcs, gomba, méz, gyanta), továbbá a legfontosabb használattal kapcsolatos  fogalommal (fő-,  mellék-,  elő- és véghasználat), valamint az erdészek által használt eszközökkel (fatömegtábla, átható, magasságmérő eszközök).

10. A fa feldolgozása
Az állomás a fafeldolgozás lényegével és szakkifejezéseivel ismerteti meg az érdeklődőt.

11. A Bükk hegység énekesmadarai
A Bükk gazdag madárvilágából hét védett énekesmadár fajt mutat be az állomás (énekes rigó, barátposzáta, csilpcsalp füzike, örvös légykapó, csuszka, erdei pinty, széncinege).

12. Bükkös erdő
A termőhely változásával a növényzet is változik. A gyertyános-tölgyesből bükkös erdőbe megy át az út, így alkalom nyílik a bükkös megfigyelésére. Az állomás részletesen bemutatja a bükkfát, a közönséges gyertyánt, a madárcseresznyét és a kocsánytalan tölgyet.

13. A Bükk hegység növényvilága
Rövid leírás olvasható a legfontosabb társulásokról és azok néhány jellemző vagy ritka növényfajáról.

14. A Bükk hegység ragadozó emlősei
Az erdők működésében jelentős szerep jut a ragadozóknak is. Közülük itt megismerhető a vörösróka, a vadmacska, a borz, a nyuszt és a nyest.

15. A talaj
Ezen az állomáson megpihenve megismerkedhetünk az erdő talajával. A talajszelvény a talaj szintjeit és a talaj vastagságának fontosságát szemlélteti.

16. Az erdő szerepe
Az erdő ősidők óta fontos szerepet játszik az ember életében. Megőrzésük, természetszerű művelésük, megújulóképességük biztosítása is az ember feladata.

17. Madárvédelem a Bükki Nemzeti Park-ban
A nemzeti park madárvédelmi tevékenysége országosan ismert. Az állomáson a madárvédelmi programok eredményei közül a kerecsensólyom védelméről, a békászósas fióka mentéséről, az uhu visszatelepítéséről, a parlagi sas és a baglyok védelméről, valamint az oduköltő énekesmadarak megtelepítéséből kapunk ízelítőt. 

18. Az erdők talajvédő szerepe
Az erdők hármas funkciója közül az egyik a talajvédelem. A meredek, lejtős területeken talajvédelmi rendeltetésű erdők élnek. Helyenként nem őshonos fafajok alkotják, hanem pl. feketefenyő vagy fehér akác. Az ismertetőtábla részletesen bemutatja e két fajt.

19. A Bükki Nemzeti Park
A tanösvény végén a látogató áttekintheti az 1977. január 1-től működő Bükki Nemzeti Park legfontosabb adatait és a parkban kívánatos viselkedés szabályait.

20. Millenniumi kilátó
A parkolóból mintegy 300 méternyire látható a kilátó.
2000-ben, államalapításunk ezeréves évfordulóján állították fel. Kitűnő panorámát biztosít, érdemes felmenni és áttekinteni a környék rendkívüli természeti kincseit.




Túra ajánló Túra ajánló

Elérhetőségek

Cím: Szilvásvárad,
Forrás: www.nordtour.hu
Frissítve: 2009-11-16 20:51:45

Látnivalók a környéken

Orbán-ház Múzeum

Orbán-ház Múzeum

  • Szilvásvárad

Szalajka-völgy

Szalajka-völgy

  • Szilvásvárad

A természet kincsestára

Millenniumi Kilátó

Millenniumi Kilátó

  • Szilvásvárad

A 2000. augusztus 20-ra, Szent István napjára készült építmény méretével és páratlan szépségű faszerkezetével uralkodik a környező hegycsúcsok felett, mintha figyelné és vigyázná e festői vidéket.

Középkori Börtönmúzeum és Panoptikum

Középkori Börtönmúzeum és Panoptikum

  • Szilvásvárad

Az érdekes kiállítás elsősorban a középkori Felvidék, Kassa, Debrecen, Eger írásos és tárgyi emlékeinek felhasználásával, múzeumok, szobrászok, jelmeztervezők közreműködésével létesült.

Lipicai Lótörténeti Kiállítás

Lipicai Lótörténeti Kiállítás

  • Szilvásvárad

Az 1860-ban épült klasszicista stílusú istállóban láthatjuk ma is a ménes legszebb ménjeit, illetve az irodák helyén a Lótörténeti kiállítást.

Lovas Múzeum és Ménesistálló

Lovas Múzeum és Ménesistálló

  • Szilvásvárad

A kastélytól alig 100 méterre, hatalmas gesztenyefák árnyékában áll a volt grófi ménistálló, amely 1860-ban épült. Itt láthatóak a ménes legszebb apaállatai, s itt alakították ki 1969-ben a Lovas Múze...

További látnivalók

Kedvenc akciók

Párizs Garden Apartments Debrecen

Húsvét

25 450 Ft/fő/éj-től

Párizs Garden Apartments

apartman
  • 1 Értékelés alapján4.4 / 5
Alfa Hotel és Wellness Centrum Miskolc-Tapolca

Kedvezményes Nyári vakáció

23 513 Ft/fő/éj-től

Alfa Hotel és Wellness Centrum

  • 5 Értékelés alapján4.1 / 5
Bonvital Wellness & Gastro Hotel Hévíz

Húsvét a Bonvitalban

28 299 Ft/fő/éj-től

Bonvital Wellness & Gastro Hotel

  • 1 Értékelés alapján3.9 / 5
Hotel Napfény Zalakaros Zalakaros

Előfoglalási kedvezményes félp...

16 958 Ft/fő/éj-től

Hotel Napfény Zalakaros

  • 7 Értékelés alapján4.1 / 5

Szállások Szilvásvárad

Szobaárak Szilvásvárad

Lipicai Hotel

Szobaárak

12 000 Ft/fő/éj-től
  • 4 Értékelés alapján4 / 5
Szalajka hétköznapok Szilvásváradon Szilvásvárad
  • Kiváló17 Értékelés alapján4.7 / 5
Napi szobaárak Szilvásvárad

Lipicai Ifjúsági Szálló

ifjúsági szállás

Napi szobaárak

8 000 Ft/fő/éj-től
  • még nincs értékelésÚj!
Akciós csomagajánlat Szilvásvárad

Hegyi Panzió

panzió

Akciós csomagajánlat

9 000 Ft/fő/éj-től
  • Kiváló3 Értékelés alapján4.9 / 5

További szállások

Bejelentkezés