Egri Bazilika, Eger

Forrás: ttp://www.eger-bazilika.plebania.hu
Az építkezés 1831 februárjában kezdődött és 1836 májusában fejeződött be. Ez nagyon komoly teljesítmény volt, ha hazánk más, hasonló nagyságú templomainak építésével vetjük össze ezt az öt esztendőt. A templomot ünnepélyes keretek között 1837. május 6-7-én szentelték fel.
Az egri Bazilika hazánk legnagyobb méretű egyházi építményei közé tartozik. A templomba felvezető klasszikus lépcsősor két oldalát Marco Casagrande szobrai díszítik: elől a két szent magyar király, István és László, hátul a két főapostol, Péter és Pál.
A bejárat előtti oszlopcsarnokot a római "Pantheon" mintájára készítették. A 17 méteres korinthoszi oszlopok timpanont tartanak, melyek latin nyelvű felirata: "Jöjjetek, imádjuk az Urat". A timpanon felett a Hit, Remény és Szeretet jelképes alakjai találhatóak.
A templombelső kialakítása jóval több időt vett igénybe, mint az építése. A belső díszítése, az oltárok elkészítése, a mennyezeti freskók festése közel 120 évig tartott.
A díszítés első szakasza 1846-ig lezárult, amelyben a szobrászmunkák tételei a leglényegesebbek, és ebben a már említett Marco Casagrande velencei szobrásznak jutott a főszerep. A fő- és mellékoltárok festményeit, melyek többnyire olasz festőktől származnak, Pyrker saját magánvagyonából fizette ki.
Pyrker János Lukács 1847-ben hunyt el Bécsben. Szívét az altemplomban a kripta központi részén temették el kívánsága szerint, mert mint mondotta: "A szív, mely Egerért dobogott, az legyen az egrieké".
A nagy mecénás érsek halála után a belső díszítőmunkák megszakításokkal, de tovább folytatódtak. 1881-ben a szentély jobb oldalán alakították ki a máriapócsi csodatévő Szűz tiszteletére szentelt Mária-kápolnát, amely ma is búcsújáró hely.
A bal oldali mellékhajó végződésében 1893-94 között állították fel Szent Mihály, a város és a plébánia egykori védőszentjének tiszteletére szentelt carrarai fehér márvány oltárt.
A szentély és a szószék kialakítására 1904-ben került sor. A szentély felőli mennyezeti freskókat 1910-ben, a kupola és a többi boltozatfreskókat 1950-ban készítették.
A kóruson található nagyorgonát 1863-68 között Bartakovics Béla érsek megbízásából a salzburgi Ludwig Mooser készítette. Többször felújították, legutóbb 2000-2001-ben, a jelenlegi orgona 8018 síppal rendelkezik, 5 manuálos és 103 regiszteres.
Templom
Elérhetőségek
Cím: Eger, Eszterházy térTérkép
Tel.:(36) 515-725
E-mail: bazilika.eger@gmail.com
Forrás: ttp://www.eger-bazilika.plebania.hu
Frissítve: 2020-12-18 09:55:55
Látnivalók a környéken

Egri Termálfürdő
- Eger
A Termálfürdő Eger belvárosában található mintegy 5 hektár területen egyedülálló természeti környezetben. A fürdőkultúra komoly történelmi hagyományokkal rendelkezik, már a törökök is éltek a hódoltsá...

Egri Bazilika
- Eger
Az egri Bazilika építése Pyrker János Lukács érsek nevéhez kötődik, akit I. Ferenc császár 1827-ben nevezett ki az Egri Főegyházmegye élére. Pyrker ezt megelőzően velencei pátriárka volt. Világlátotts...

Bükki Nemzeti Park
- Eger
A Bükki Nemzeti Park 1977-től biztosítja a Bükk természetes növény-és állatvilágának, földtani, tájképi és kultúrtörténeti értékeinek fennmaradását.
Programok a környéken

Moll tündér álma
- Eger
- 2023.Jun.06-án Harlekin Bábszínház
Moll, a piciny tündér egyáltalán nem emlékeztet egy átlagos tündérre, mert, ha távolról meglátod, szakasztott olyan, mint egy molylepke. Mindent megjavít, de egy dolgot nem tud helyrehozni: a szárnyát...

Pirosmalac
- Eger
- 2023.Jun.07-án Harlekin Bábszínház
Pirosmalac Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy ...

Paprika Jancsi és az ördög nyelve
- Eger
- 2023.Jul.06-án Harlekin Bábszínház
Tervezett bemutató: 2022. február 27., 11.00 Harlekin Stúdió

Boribon
- Eger
- 2023.Jul.08-án Harlekin Bábszínház
Marék Veronika meséi alapján a szövegkönyvet írta: Szűcs Réka

Boribon
- Eger
- 2023.Jul.22-án Harlekin Bábszínház
Marék Veronika meséi alapján a szövegkönyvet írta: Szűcs Réka